Typy konfigurací tepelných čerpadel

Monoblok – o monoblok tepelné čerpadlo se jedná v případě, kdy celý cyklus vypařování i kondenzace probíhá v jediné jednotce, která obsahuje jak výparník, tak výměník, ze kterého tepelné čerpadlo předává teplo přímo do topného okruhu. Tato konfigurace se nejčastěji používá u tepelných čerpadel vzduch / voda a u tepelných čerpadel voda / voda a země / voda, ve kterých ale jednotka místo výparníku obsahuje výměník, napojený na vstupní zdroj tepla.

tepelne-cerpadlo-monoblok

Split – tepelné čerpadlo systému split (tedy dělený systém) má rozdělený proces tepelné výměny mezi vnitřní a venkovní jednotku. Ve venkovní jednotce probíhá vypařování a komprese a ve vnitřní jednotce zkapalnění a předání tepla do topného okruhu (tepelná čerpadla vzduch / voda) nebo přímo do vzduchu (tepelná čerpadla vzduch / vzduch).

tc-split-vzduch-vodatc-split-vzduch-vzduch

Multisplit – v případě multisplit systému je proces tepelné výměny rozdělen stejně jako u tepelného čerpadla systému split, s tím rozdílem, že plyn je z jedné venkovní jednotky transportován do dvou a více vnitřních jednotek. Nejčastěji je tato konfigurace používána u tepelných čerpadel vzduch / vzduch.

tc-multisplit