Rozlučte se s ročními obdobími, počasí v Česku se vymklo z mírného podnebí

Zdroj ČHMU 15. 1. 6:00

Česko se otepluje. V průměru je teplejší o 0,7 °C než v období 1961–1990.

Skoro žádná zima, minimum sněhu, extrémně horké léto, suché jaro. Podle odborníků budoucnost počasí v Česku. Rok 2019, který byl druhým nejteplejším v historii měření s průměrnou teplotou 9,5 stupně Celsia, byl podle nich naprosto ukázkový.

Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a profesor Mendelovy univerzity v Brně uvedl, jaký vliv bude mít klimatická změna na obraz ročních období. „Léta budou výrazně teplejší a v řadě ročníků i sušší než dnes. Prodlouží se vegetační období, tedy zkrátí se zima, ale také se změní charakter podzimu i jara.
A dokazuje to právě na příkladu roku 2019. „Vegetační sezona začala relativně brzo a především rekordně teplým a také suchým dubnem. Současně poměrně teplé počasí vydrželo prakticky až do listopadu. A zima jako taková na většině území nezačala. A to přesto, že podle klimatologického kalendáře máme půlku zimy za sebou, protože pro klimatology začíná zima 1.12. a končí posledního února,“ uvedl Trnka.

Nejteplejším rokem naměřeným Českým hydrometeorologickým ústavem byl předloňský rok 2018, kdy průměrná teplota byla o jednu desetinu stupně vyšší, tedy 9,6 stupňů.
Fyzik a environmentalista Jan Hollan souhlasí se závěry brněnského profesora. „Nejde jen o průměr, ale hlavně o extrémy. Ty se zhoršují o dost výrazněji. Už taková období (pořádnou zimu, dlouhé, chladné a vlhké jaro) nemáme a mít nebudeme,“ napsal Seznam Zprávám.
Bílá zima se tak stává minulostí. Většinu typicky zimních aktivit už přes zimu není jednoduché provozovat. Je málo sněhu a ani rybníky nezamrzají. „Copak my můžeme dnes vzít děti na brusle nebo na sáňky?“ ptá se Trnka.

„Ve škole jsme se učili o našem příznivém ‚mírném klimatu‘. To už jsme ztratili a zpět je nezískáme,“ dodává Hollan.
Více tropických dnů a méně sněhu nejsou jedinými důsledky oteplení České republiky. Mění se třeba i typy pěstovaných plodin.
„Lidé ostatně – aniž si to často uvědomují – využívají změnu klimatu už 30 let,“ upozorňuje Trnka. „Možnost pěstovat u nás s úspěchem kukuřici na zrno, slunečnici a sóju, dosahovat výborných výsledků při pěstování cukrovky nebo vinné révy, je nutné z velké části přičíst právě měnícímu se klimatu. Za stále rostoucí konkurenceschopností českých a zvláště moravských vín je příznivý vývoj klimatu. Samozřejmě bez schopnosti lidí tyto podmínky využít, by to tak nebylo, ale ten posun plodin a jejich kvalitativních parametrů, je reálný a viditelný.“

Příznivé podmínky pro pěstování vína ale nejsou to jediné, co podle profesora Trnky teplejší roky přináší. „Ještě výraznějším příkladem je probíhající kolaps smrkových porostů. Víme, že už naši předkové v 19. století začali smrk pěstovat v polohách, které nejsou pro smrk přirozené, ale přesto se mu poměrně dařilo. To, že změna klimatu pěstování smrku v řadě oblastí znemožní, předpovídali vědci již v 90. letech, ale bohužel se nepovedlo převtělit tuto znalost do dostatečně razantních adaptačních opatření,“ říká Trnka.
Není na co čekat !! Klimatizace je rychle nainstalovaná a v letním období klidně spíte ve vychlazeném prostoru. Kvalitní spánek .
Nesmíme zapomínat že i klimatizační jednotkou můžu velmi levně topit .
Je to velmi vhodná investice. Malé provozní náklady a velký konfort !!

Pokud budete potřebovat rádi Vám poradíme jakou klimatizaci vybrat a jak efektivně investovat!!

Vyplněním kontaktního formuláře nám udělujete souhlas se zpracováním vyplněných osobních údajů. Informace o Vás jsou uchovávány v souladu s platnými zákony České republiky, zejména se zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb. v platném znění. Veškeré údaje získané od Vás užíváme výhradně pro vnitřní potřebu společnosti a neposkytujeme je třetím osobám.. Bez výslovného souhlasu zákazníků nakládáme s osobními údaji pouze a výhradně v rozsahu, který připouští zákon o ochraně osobních údajů, a to především v § 5 odst. 2 písm. b) a v § 5 odst. 6. 3. Souhlas je udělován dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 z 27.4.2016 v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (GDPR), dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a dle zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů.